Czyszczenie instalacji CO Kraków

Zarządcy budynków wielorodzinnych, obiektów komercyjnych, a także właściciele domów prywatnych często zauważają, że instalacja centralnego ogrzewania straciła swoją efektywność. Zazwyczaj obwiniane za to są piece lub wadliwe grzejniki. Nie zawsze jest to jednak trafna diagnoza. Bardzo często wina leży po stronie zanieczyszczonych rur instalacji. Nie jest to jednak problem, gdyż czyszczenie instalacji CO w Krakowie i innych dużych miastach świadczone jest przez specjalizujące się w tym firmy. Warto wykonać przegląd stanu rur i wykonać ich czyszczenie przynajmniej raz na kilka lat, aby zachować efektywność działania instalacji CO. Jest to polecane głównie ze względów ekonomicznych, gdyż w praktyce koszty ogrzewania przez niewydajną instalację mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, co w dłuższej perspektywie wielokrotnie przekracza koszt jednorazowego czyszczenia rur.

Skąd bierze się zanieczyszczenie w rurach?

Zanieczyszczone rury mogą zadziwić osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, skąd właściwie bierze się w nich jakiekolwiek zanieczyszczenie. Systemy CO to zamknięte obiegi, do których raczej nic nie powinno dostawać się z zewnątrz. Niestety często już na etapie montażu instalacji popełniane są błędy, a do wnętrza rur dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz. Nie jest to jednak ich jedyne źródło. Na skład szlamu osadzającego się w rurach instalacji składają się też tlenki żelaza wytrącającego się z korodujących rur. Ten proces w dłuższej perspektywie jest nieunikniony, a najbardziej narażony na niego są właściciele instalacji budowanych od lad sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. W tamtych czasach standardem było korzystanie z rur o bardzo niskiej jakości, które relatywnie intensywnie podlegają degradacji.

Do czego może doprowadzić brak konserwacji rur CO?

Niestety w przypadku bardzo starych instalacji, brak regularnego czyszczenia może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia całego systemu. O wiele bardziej opłacalne jest czyszczenie instalacji CO przez Krakowskie firmy, które oferują kompleksowe usługi w tym zakresie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *