Czyszczenie instalacji CO

Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania często jest kompletnie ignorowane przez zarządców budynków wielorodzinnych, a także prywatnych domów. Jest to bardzo duży błąd, gdyż ze względu na budowę przeciętnej instalacji CO nieuniknione jest w dłuższej perspektywie mocne zanieczyszczenie rur. Wpływa to także na poziom zanieczyszczenia urządzeń grzewczych, czyli grzejników. Jeśli czyszczenie instalacji CO nie będzie wykonywane regularnie, w najlepszym razie grozi to obniżeniem jej wydajności lub problemami z codzienną eksploatacją.

Wpływa na to zaburzony obieg wody w całej instalacji, przez co ogrzana przez piec woda nie może równomiernie ogrzewać wszystkich grzejników. Możliwe jest, że będzie to powodować problemy z prawidłowym ustawieniem termostatów, tak by osiągnąć zamierzoną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Czyszczenie instalacji CO – czym grozi jej brak?

Brak regularnego czyszczenia instalacji CO w skrajnym przypadku grozi nawet uszkodzeniem grzejników i całych systemów. Jest to spowodowane tym, że przez lata użytkowania w zamkniętym obiegu rur zbiera się osad oraz szlam, który może intensyfikować korodowanie rur od wewnątrz. Zazwyczaj już po pierwszych kilku latach instalacje CO mają zauważalnie niższą efektywność pracy, co niekiedy tłumaczone jest wadliwą pracą pieca. Często nie jest to prawa, a wina leży po stronie zanieczyszczonych obwodów zbudowanych z zaniedbanych rur rozprowadzających wodę ogrzewającą grzejniki. Szacuje się, że wydajność pracy instalacji CO może spaść przez to nawet o kilkadziesiąt procent. Najbardziej narażone na zanieczyszczanie są instalacje wykonane według nieprzemyślanego projektu. Jeśli znajduje się w nich wiele ślepych odgałęzień i zagięć, w systemie pojawiają się miejsca sprzyjające odkładaniu się szlamu i ostatecznie blokujące przepływ wody. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość użytych rur, które w zależności od jakości, mogą korodować w różnym tempie. Niezależnie od tego, jak wykonano instalację, zaleca się czyszczenie jej przynajmniej raz na kilka lat.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *