Bakteria Legionella w instalacjach

Konieczność dbania o czystość urządzeń sanitarnych, takich jak krany, czy umywalki jest oczywista. Dotyczy to także wszelkich urządzeń związanych z obróbką pożywienia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że instalacje wodne mogą być także zanieczyszczone od środka. Bakteria Legionella w instalacjach wodnych, a także szerokie spektrum innych bakterii może spowodować liczne problemy zdrowotne. Bakterie lubią wilgotne i ciepłe środowisko, więc instalacje wodne z ciepłą wodą są dla nich naturalne. Bakteria Legionella jest w tym kontekście wyjątkowo niebezpieczna, a zwłaszcza gdy rozwinie się w instalacjach, które dostarczają wodę użytkową lub do urządzeń rozprowadzającej wodę w formie aerozolu. Napicie się lub nawet zachłyśnięcie się taką wodą grozi zainfekowaniem organizmu, co może okazać się fatalne w skutkach. Samo napicie się nie oznacza jednak zainfekowania, gdyż zakażenie następuje wtedy, gdy przy okazji bakteria dostanie się do organizmu przez drogi oddechowe.

Skąd bierze się Legionella w rurach?

Bakteria Legionella w instalacjach, a dokładnie w rurach przewodzących wodę może rozwijać się stopniowo. Zazwyczaj dociera tam z zewnątrz, a że ciepłe i wilgotne środowisko jest dla niej optymalne, to może długo bytować w rurach. Warto zaznaczyć, że Legionella rozprzestrzenia się poprzez powietrze i wodę, natomiast nie ma możliwości zarażenia się nią od drugiej osoby.

Bakteria Legionella występuje w kilkudziesięciu gatunkach, a pojawienie się jej może doprowadzić do masowych zachorowań. Choć jest to dość rzadkie, to chcąc tego uniknąć, należy dbać o czystość instalacji sanitarnych. Chodzi tu głównie o czystość rur rozprowadzających wodę użytkową lub wodę do urządzeń, takich jak klimatyzacja. Bakterie Legionelli powodują choroby układu oddechowego, a także zapalenie płuc. Znaczna część zarażonych przechodzi ten proces bezobjawowo, jednak zdarzają się także przypadki śmiertelne. Pierwszym z objawów jest zazwyczaj wysoka gorączka, która może wystąpić po około pięciu dniach od ekspozycji na bakterię. Często jednak pojawia się ona już po kilkudziesięciu godzinach. Bakteria może jednak rozwijać się w organizmie nawet do dwudziestu dni, po czym dopiero ujawnią się pierwsze objawy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *