Zaniedbanie instalacji z wodą użytkową może prowadzić do zalegania tam różnego rodzaju osadów z rur, które w skrajnym przypadku są w stanie nawet zatkać cały prześwit rury. Nie mniejszym zagrożeniem jest jednak zaleganie bakterii Legionella, której zwalczanie jest niezbędne, aby uchronić osoby korzystające z wody przed bardzo poważnymi skutkami zdrowotnymi. Bakteria Legionella została odkryta w latach osiemdziesiątych po tym, gdy spowodowała dziesiątki zgonów spowodowanych zatruciem. Początkowo trudne było określenie przyczyny tych zgonów, jednak z czasem dowiedziono, że właśnie Legionella za nie odpowiada.

Gdzie rozwija się bakteria Legionella?

Bakteria Legionella świetnie czuje się w środowisku wodnym, przez co często obecna jest w instalacjach wodnych z ciepłą i zimną wodą. Powszechnie występuje także w innego rodzaju miejscach, które są permanentnie wilgotne. Mogą do nich należeć wszelkiego rodzaju filtry w urządzeniach użytkowych, a nawet w maszynach domowych i przemysłowych związanych z obróbką produktów spożywczych. Sama bakteria jest dość odporna, gdyż ginie dopiero w temperaturze przekraczającej siedemdziesiąt stopni, co jest nieosiągalne w większości standardowych instalacji wodnych. Z tego powodu, bakteria Legionella zwalczana jest głównie za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych. Innym sposobem jest odparzenie instalacji za pomocą podwyższenia temperatury nawet do okolicy temperatury wrzenia, jednak jest to niemożliwe do przeprowadzenia w znacznej ilości instalacji.

Czym grozi zatrucie się Legionellą?

Zatrucie się tą bakterią grozi powstaniem legionellozy, która w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do śmierci. Organizm ludzki nie radzi sobie dobrze z zakażeniem Legionellą, gdyż świetnie oszukuje ona układ immunologiczny, rozwijając się w dynamicznym tempie. Nawet zaordynowanie antybiotyków nie zawsze jest skuteczne. Standardowe objawy zatrucia to bóle głowy, kaszel i objawy podobne do zapalenia płuc.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *