Czyszczenie chemiczne instalacji

Dla większości osób oczywiste jest, że dbanie o czystość urządzeń dystrybuujących wodę jest konieczna. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest dystrybuowana przez instalacje zbudowane z rur, które także ulegają zabrudzeniu podczas wielu lat eksploatacji. Tak samo jak urządzenia, do których doprowadzają wodę, powinny być regularnie konserwowane. Czyszczenie chemiczne instalacji pozwala na uniknięcie potencjalnych problemów z funkcjonowaniem instalacji. Zaniedbując ten obowiązek, można doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do nagłego spadku ciśnienia, co wynika nie z problemów technicznych samej instalacji, a po prostu jej zanieczyszczenia.

Jak czyścić instalacje wodne?

Niestety dostęp do rur składających się na całe systemy, takie jak centralne ogrzewanie, instalacje solarne lub instalacje rozprowadzająca po budynku wodę użytkową jest ograniczony. Mechaniczne czyszczenie rur jest trudne i wymaga specjalistycznego sprzętu. Zanieczyszczeń i osadu zbierającego się przez lata można jednak pozbyć się poprzez czyszczenie chemiczne instalacji. Jest to optymalny sposób, który pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkich osadów, a nawet bakterii rozwijających się w rurach.

Jak często czyścić rury?

Czyszczenie instalacji wodnych powinno się wykonywać regularnie. Trudno jest określić, jak często, gdyż jest to zależne od wielu czynników, a głównie od sposobu użytkowania instalacji oraz tego, jak została skonstruowana. Sam projekt i sposób rozprowadzenia rur jest istotny, jednak nie mniej ważne są materiały wykorzystane do budowy instalacji. Analizując optymalną częstotliwość czyszczenia instalacji, należy też wziąć pod uwagę to, czy została ona wyposażona w systemy filtrujące. Specjaliści przyjmują, że optymalnym okresem, po jakim trzeba oczyścić większość instalacji to od pięciu do dziesięciu lat. Niekiedy może to być jednak o wiele częściej, jeśli instalacja jest zaprojektowana w wadliwy sposób i wykonana z materiałów słabej jakości, co często zdarza się w starszych budynkach.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *