Czyszczenie instalacji wodnej w domu

Czyszczenie rur w domach mieszkalnych bywa dość problematyczne. Jest to jednak konieczne, gdyż zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do namnożenia się niebezpiecznie dużej ilości bakterii groźnych dla zdrowia. Ponadto duża ilość osadzającego się kamienia powoduje spadek efektywności instalacji. Tracą na tym nie tylko instalacje z wodą użytkową, ale także instalacje centralnego ogrzewania. Czyszczenie instalacji wodnej w domu trudno wykonać samodzielnie, gdyż wymagany jest do tego odpowiedni sprzęt, a do tego specjalistyczne preparaty.

Jak czyszczą rury profesjonalne firmy?

Firmy specjalizujące się w czyszczeniu rur dysponują mocnymi pompami, za pomocą których wtłacza się do instalacji odpowiednio przygotowane preparaty chemiczne rozpuszczające kamień składający się z osadu soli wapnia i magnezu. Tego typu chemia jest w stanie także rozpuścić pozostałe złogi odkładające się w szlamie zbierającym się w rurach przez lata eksploatacji. Ponadto do tego celu używa się środków neutralizujących bakterie. Samo usunięcie kamienia sprawi jednak, że bakterie stracą optymalne dla siebie siedliska, co wyeliminuje możliwość ich bytowania w rurach.

Samo czyszczenie instalacji wodnej w domu można po części wykonać samemu za pomocą perhydrolu, czyli wody utlenionej w stężeniu przynajmniej 30%. Trudno będzie na własną rękę wykonać czyszczenie całej instalacji, ale można przynajmniej oczyścić końcówki wylotowe instalacji i krany w okolicy, których znajdują się zazwyczaj kolanka będące siedliskiem bakterii i osadu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *