Czyszczenie instalacji wodociągowej

Instalacje wodociągowe oraz domowe instalacje wodne charakteryzują się zróżnicowanym poziomem trwałości. Prawidłowo eksploatowane i regularnie czyszczone rury mogą jednak okazać się wielokrotnie bardziej wytrzymałe od ich zaniedbanych odpowiedników, nawet jeśli instalacja została wykonana z takich samych materiałów. Regularne czyszczenie instalacji wodociągowej istotnie wpływa na jej trwałość. Najbardziej niebezpieczne dla rur jest osadzanie się dużych ilości złogów złożonych z kamienia. Składają się na niego sole wapnia i magnezu, które zapychają rury. Efektem tego jest spadek ciśnienia i stworzenie możliwości bytowania groźnych bakterii, jednak jest to także zagrożenie dla trwałości całej instalacji.

Wpływ kamienia na korodowanie rur

Odkładanie się kamienia w instalacjach znacznie przyspiesza proces korodowania rur od wewnątrz. Jeśli nie czyści się instalacji wodociągowej regularnie, o wiele szybciej w rurach pojawią się wżery, które po pewnym czasie doprowadzą do nieszczelności. To samo dotyczy instalacji domowych i wszelkiego rodzaju instalacji wodnych zbudowanych ze stalowych rur.

Duże zagrożenie pojawia się zwłaszcza na zgięciach rur, w kolankach oraz na skrzyżowaniach, gdzie zazwyczaj dochodzi do osadzania się kamienia, rdzy i szlamu, co radykalnie przyspiesza proces korodowania. Zaniedbanie tych miejsc spowoduje, że dany fragment instalacji będzie wymagał remontu o wiele szybciej, niż gdyby regularnie pozbywano się z niego złogów.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *