Czyszczenie rurociągów

Dbałość o czystą wodę w kranach niewątpliwie jest dużym wyzwaniem dla sieci wodociągowych i operatorów. Jest to odpowiedzialne zadanie, gdyż dopuszczenie do skażenia wody, która potem jest powszechnie wykorzystywana jako woda użytkowa lub nawet woda do celów spożywczych, może doprowadzić do zatrucia wielu ludzi. Ustawodawca w Polsce przewidział więc cały szereg norm, które muszą zostać spełnione przez lokalne sieci wodociągowe, aby dostarczana przez nie woda była dopuszczona do dystrybucji. Operatorzy muszą dokonywać regularnego czyszczenia rurociągów, ma za zadanie trzymać wodę na odpowiednim poziomie czystości.

Normy regulujące czystość wody

Dokładne parametry, które musi spełnić woda dystrybuowana później do kranów, są szczegółowo określone w odpowiednim rozporządzeniu ministra zdrowia. Znajduje się on w dzienniku ustaw i określa ilość bakterii, która może znajdować się w wodzie, aby nadal było to bezpieczne dla zdrowia. Za stan wody pełną odpowiedzialność ponosi operator danego wodociągu, co sprawia, że czyszczenie rurociągów także leży w jego gestii.

Na szczęście aktualnie dostępne metody czyszczenia chemicznego, a ponadto dodawanie do wody chloru sprawiają, że rozwój bakterii w rurociągach jest bardzo ograniczony i praktycznie w każdym regionie polski woda z kranu, nadaje się nawet do picia. Osoby chcące zadbać, by w ich kranach była czysta woda, muszą jednak zatroszczyć się by instalacja wodna w danym budynku była w należytym stanie, co nie zawsze jest standardem.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *