Czyszczenie instalacji wodnej

Lata eksploatacji dowolnej instalacji wodnej, takiej jak instalacje centralnego ogrzewania, sieci wodociągowe, czy domowe systemy rozprowadzające wodę użytkową powodują regularne zanieczyszczanie się rur. Jest to wbrew pozorom bardzo poważny problem, nawet jeśli nie widać jeszcze wyraźnych oznak, że woda nie nadaje się do użytku. Na przestrzeni lat w rurach osadzają się złogi wapnia i magnezu tworząc kamień oblepiający światło rur, co prowadzi do zmniejszania ich prześwitu, czego konsekwencją jest spadek ciśnienia. Czyszczenie instalacji wodnej jest jednak konieczne z innego powodu.

Kamień w rurach, a bakterie

Tworzący się w rurach osad tworzy chropowatą powierzchnię co wraz z wysoką temperaturą wody użytkowej stanowi idealne środowisko rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii. Jeśli jest to instalacja rozprowadzająca wodę użytkową wykorzystywaną do kąpieli, pryszniców lub nawet do celów spożywczych, regularne czyszczenie instalacji wodnej jest konieczne, by zapobiec infekcji bakteryjnej.

Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy w rurach rozmnożą się bakterie, nie trzeba wcale spożywać wody, aby się zarazić. Wiele bakterii przedostaje się do organizmu w formie aerozolu, czyli pary wodnej unoszącej się w łazience, która tworzy się, chociażby podczas brania gorącego prysznica. Optymalną częstotliwością czyszczenia rur jest robienie tego przynajmniej co kilka lat. Dotyczy to zwłaszcza instalacji, w których płynie woda z niewielką ilością chloru zabijającego bakterie i drobnoustroje.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *