Czyszczenie sieci wodociągowej

Czysta woda w kranach jest w dzisiejszych czasach standardem. Utrzymanie takiego stanu rzeczy jest jednak dość trudne, zważywszy na fakt, że przecież środowisko wodne jest wręcz idealne dla rozwoju bakterii oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Na szczęście na przestrzeni lat opracowano metody na to, jak uzdatnić wodę, by można było ją bezproblemowo dystrybuować przez sieci wodociągowe, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo. Poza tym, że operator wodociągów jest odpowiedzialny za regularne czyszczenie sieci wodociągowej, do wody już podczas jej wydobycia dodaje się chlor. Jest to pierwiastek, który nie pozwala na rozwój bakterii, a jego użycie jest powszechne wszędzie tam, gdzie chce się utrzymać czystą wodę.

W największych ilościach chlor dodawany jest do wody w basenach, w których bardzo go czuć. Niekiedy woda z wodociągów może mieć podobny zapach, a nawet posmak do tego, co spotyka się na basenach. To właśnie chlor odpowiedzialny za dezynfekcję wody.

Czy chlorowanie wody wystarczy, by zadbać o czystą wodę?

Samo chlorowanie wody to jednak za mało, gdyż trzeba jeszcze zadbać o czyszczenie sieci wodociągowej z osadów kamienia i szlamu. Jeśli zaniedba się ten proces, ilość chloru, którego trzeba by dodać do wody sprawi, że woda będzie wręcz niezdatna do użytku w standardowy sposób. O czystość rur w rurociągach dbają ich operatorzy, jednak chcąc mieć czystą wodę w kranie, trzeba też zadbać o odpowiedni stan rur w instalacjach domowych, których czystość nierzadko pozostawia wiele do życzenia.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *