Czyszczenie instalacji co z kamienia

Kamień osadzający się we wnętrzach rur i urządzeń wykorzystujących wodę jest utrapieniem mogącym upośledzić działanie każdej instalacji wodnej, a także urządzeń. Są to nie tylko urządzenia, takie jak na przykład pralka, które kojarzą się z osadzającym się kamieniem, ale także urządzenia grzewcze, takie jak grzejniki. Czyszczenie instalacji CO z kamienia jest konieczne, aby uniknąć osadzania się go w zbyt dużych ilościach w samych grzejnikach, kolankach i skrzyżowaniach rur, a także prostych fragmentach instalacji. Niestety jest to całkowicie naturalny proces, którego trudno uniknąć na dłuższą metę. Jedynym rozwiązaniem pozostaje regularne czyszczenie wnętrza rur, które uniemożliwi osadzenie się na tyle dużej ilości kamienia i innych osadów, aby wpłynąć negatywnie na działanie instalacji, lub wręcz ją uszkodzić.

Z czego składają się osady w rurach?

Osad w rurach składa się głównie z wapnia i magnezu. Pochodzi on z wody, z której wytrąca się przez długie lata użytkowania. Tego typu osad ma tendencję do osadzania się na ścianach rur i przyspieszania ich korodowania. Ponadto sprawia, że zmniejsza się prześwit, co znacznie wpływa na spadek ciśnienia w rurze. Niestety w praktyce powoduje to istotne zmniejszenie efektywności działania całej instalacji centralnego ogrzewania. Czyszczenie instalacji CO z kamienia polega na rozpuszczeniu zalegających złogów wapnia i magnezu, a także powstałej rdzy, która się na nich osadza i wypłukaniu ich z obiegu pozostawiając rurę czystą. Wymaga to zastosowania odpowiednio dopasowanych preparatów, a także użycia agregatu, który pozwoli wypłukać cały osad z wnętrza rur.

Czy da się uniknąć osadzania się osadu w rurach?

Niestety nie ma możliwości całkowitego zapobiegnięcia osadzania się kamienia w rurach. Najwięcej osadu pojawia się w instalacjach, w których pracuje twarda woda zawierająca najwięcej soli wapnia i magnezu. Tego typu woda płynie w rurociągach w większości regionów Polski, przez co problem jest powszechny. Nawet tam, gdzie woda niej jest twarda, zazwyczaj jest przynajmniej średnio twarda.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *